Arınak Global Lojistik Uluslararası ve Yurtiçi Nakliye

ukrayna nakliye

UKRAYNA NAKLİYE

Ukrayna nakliye firmaları arasında karayolu ve denizyolu tenteli tır frigo tır sal kasa açık dorse tır lowbed dorse tır çalışmalarına aralıksız devam eden firmamız her türlü yüklerinizin taşınmasında en büyük destekçiniz pozisyonunda çalışmalarına devam etmektedir.

Özellikle ihracat yükleri başta olmak üzere ithalat ve üçüncü ülke yüklerinizi de komple, parsiyel ve grupaj kapsamlı olarak taşımaktayız. Olabildiğince hızlı servis sunmamız genel prensiplerimiz arasındadır. Uzun yılların vermiş olduğu bilgi birikim ile tüm prosedürlere uygun şekilde taşıma yapan firmamız, tüm taşımalarını CMR sigortası kapsamında güvenli bir şekilde yapmaktadır.

Türkiye’nin, İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin gibi şehirleri başta olmak üzere tüm şehirlerinden göndereceğiniz ihracat yüklerinizi Ukrayna’nın başta Kiev olmak üzere Odesa, Kherson, Kharkiv, Lviv ve Donetsk gibi şehirlerine taşınmasını en kısa zaman dilimi içerisinde gerçekleştirmekteyiz. Araç çıkışlarımız Haydarpaşa ve Zonguldak limanlarından hareketle roro gemisi ile olup, denizyolu konteyner çalışmalarımız da mevcuttur.

Türkiye Ukrayna arası verdiğimiz hizmetler sadece taşımacılık alanı ile sınırlı olmayıp aynı zamanda gümrükleme depolama elleçleme ihracat ve ithalat işlemlerini de son derece titiz bir şekilde yerine getirmekteyiz. Türkiye Ukrayna nakliye ve lojistik hattında güven kapınız olan firmamıza taleplerinizi yazılı ve sözlü olarak bildirebilir, olabilecek en kısa sürede en uygun nakliye fiyat tekliflerimizi alabilirsiniz. Uzman personellerimiz vasıtasıyla tüm taleplerinize anında olumlu yönde karşılık verilmektedir.

Belirttiğiniz ebatlarda üstü açılabilir araçlarımız mevcuttur. Taşıma fiyatı çalışması yapabilmemiz için yükünüzün nereden yükleneceği ve Ukrayna’nın hangi şehrine teslim edileceği bilgisini rica ederiz. Maksimum taşıma tonaj limitimiz 22 ton ile sınırlı olup transit süre 4-5 gündür.

UKRAYNA LOJİSTİK HİZMETLERİ

Üretimi tamamlanmış, satışı yapılmış, taşınmaya hazır bir ürünün imal edildiği noktadan satışının gerçekleştiği noktaya kadar ulaştırılması sürecinde yapılan işlemler bütününe genel ismi ile ‘’lojistik’’ diyoruz. Taşınacak ürünün nakliye araçları ile sevk edilmesine deniyorken, ‘’lojistik’’ taşınacak ürünün imalatını takiben yapılan paketleme, depolama, taşıma aracına yükleme, evrak düzenlemeleri, gümrük işlemleri gibi çalışmalar bütününe denmektedir. Ülkemiz de lojistik çalışmaları yapan bir çok kuruluş bulunmakta, bu kuruluşlar gerek yurt içi gerekse uluslararası alanda nakliye hizmetleri vermektedir.

Uluslararası alanda hizmet verilen ülke sayısı oldukça fazla olduğundan her firma her ülkeye hizmet verebilme durumunda değildir. Bazı firmalar sadece Avrupa hattına çalışma yaparken bazıları Aasya ülkelerine çalışma yapmaktadır. Ukrayna gibi her iki kıta arasında kalan ülkelere nakliye çalışması yapabilen firma sayısı belli miktardadır. Türkiye’den Ukrayna’ya lojistik hizmetleri belli standartlar çerçevesinde yapılmakta olduğundan istenilen şartlara uygun lojistik firmaları hizmet vermektedir. Firmamız Arınak Lojistik Ukrayna nakliye hizmetlerinde ortaya koyduğu başarılı performansı ile ihracatçı ve dış ticaret firmaları tarafından en fazla tercih edilen nakliye şirketleri arasında yer almaktadır.

İki ülke arasında imzalanan iş birliği anlaşmaları kapsamında yürütülmekte olan lojistik çalışmalarında Türk ve Ukrayna nakliye firmalarının organizasyonları varılan iş birliğinin pekişmesine de yol göstermektedir. Uluslararası karayolu yük taşıma yönetmeliği kurallarınca sürdürülmekte olan Ukrayna nakliyesinde yılın her döneminde hareketlilik gözlenmektedir. Taşınacak yüke tır organizasyonu yapan gerek özmal araç sahibi firmalar gerekse komisyonculuk yapan firmalar günümüz koşullarına uygun şekilde ilerlemekte olan çalışmalardan son derece memnun olduklarını ifade etmektedirler.

UKRAYNA PARSİYEL TAŞIMA HİZMETLERİ

Yurt dışı sevkiyatlar gerek ihtiyaç gerekse maliyetlerin karşılanabilmesi anlamında genellikle komple bir tırın doldurulacağı ve izin verilen tonaj limitine kadar yüklenmesi şeklinde yapılmaktadır. Ancak her ürün veya her satışı yapılan tüketim mamulünün bir aracı tamamen dolduramayacağı durumlarda yapılan taşıma işlemine parsiyel adı verilmektedir. Ülkemiz de bir çok firma yurt dışına yaptığı satışlarda en az komple tır yoğunluğu kadar parsiyel nakliye talebi de bildirmektedir. Ukrayna ile ilgili de sürekli olarak gelen parsiyel nakliye talepleri karşılıksız bırakılmayacak şekilde yanıt bulmaktadır.

ukarayna nakliye arınak lojistik

Dış ticaret yaptığımız her ülke ile ilgili olduğu gibi Ukrayna hattında da düzenli parsiyel nakliye hizmetlerinin verilmekte olduğu ülkemizde parsiyel yük çıkışları haftanın belirli günlerinde çıkışlar yapılacak şekilde ağırlıklı olarak İstanbul toplama merkezlerimizden sağlanmaktadır. İstanbul ilimiz dışında bulunan bölgelerden gönderilmesi planlanan parsiyel yük grupları iç nakliye ile sevk edildikleri İstanbul depolarında programa alınarak yine İstanbul gümrüklerinden resmi işlemlerinin yaplmasına müteakip sevk işlemlerine başlanmaktadır. Ukrayna’ya parsiyel yüklerin sevkiyatı ülkemizde tüm illerimizden alınabildiği gibi Ukrayna’da başta Kiev olmak üzere tüm şehirlerine ulaştırılabilmektedir.

Parsiyel nakliyesi yapılan yük gruplarının teslimatı komple tır taşımacılığında olduğu şekli ile alıcı firma adresine değil de genellikle gidilen şehrin gümrük noktalarına yapılmaktadır. Müşteri taleplerine bağlı olarak alıcı adresine teslimatı yapılması istenen ürünler özel taşıma araçları ile gümrük noktalarından alıcı adreslerine teslim edilecek şekilde servis sağlanabilmektedir. Firmamız parsiyel nakliye çalışmalarında ayrıca ihracat ve Ukrayna ithalat gümrükleme hizmetleri konusunda da destek sunabilecek yeterlilik ve donanıma sahip bulunuyor.

UKRAYNA NAKLİYESİNDE KULLANILAN GÜZERGAHLAR

Uluslararası taşımacılıkta belli başlı önem arz eden olmazsa olmaz konular bulunmaktadır. BU konulardan biri de hiç şüphesiz yol güzergahı tayinidir. Güzergah konusu taşınan ürünün sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde varış noktasına ulaştırılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Ticaret yaptığımız ülkelerle ilgili yol güzergahları belirli standartlar çerçevesinde tayin edildikten sonra gerektiğinde sürekli olarak kullanılması gereken güzergahlardan meydana gelmektedir. Kimi ülkelere yapılan sevkiyatlarda tek yol üzeri güzergah kullanılabiliyorken kimi ülkelere alternatif güzergah seçenekleri olabilmektedir.

Ukrayna nakliyesinde de alternatif yol seçeneğinin bulunuyor olması işlerin aksamadan ilerlemesini sağlamaktadır. Ukrayna ile yapılan ticarette tamamı karayolu nakliyesinden meydana gelen Bulgaristan, Romanya üzeri güzergah kullanıldığı gibi, İstanbul, Sakarya ve Zonguldak illerimize bağlı limanlardan roro gemileri ile çıkışlar yapılmak suretiyle kullanılan denizyolu seçenekleri mevcuttur. Her iki güzergahın da yükün içeriği ve durumuna istinaden kullanılabiliyor olması nakliye şirketleri açısından avantaj sağlamaktadır. Özellikle acil gitmesi gereken ürünlerin bekleme yapılmaksızın yola düşmesi gerektiği gerçeği ile kontrol edilen güzergahlar en uygun yolun bulunması ile seçilmektedir.

Türkiye’den Ukrayna’ya ihracat taşımalarında olduğu gibi, Ukrayna’dan Türkiye’ye ithalat taşımalarında da yukarıda bahsettiğimiz iki ayrı güzergah kullanılmaktadır. Her iki güzergahın kullanılmasında nakliye maliyetlerinde herhangi bir değişikliğe yol açılmamaktadır. Karayolu güzergahında araç yakıt masrafı oluşuyorken roro güzergahının kullanımında gemi acentesi ücreti verilmektedir. Her iki yolda da masraflar denk seviyede olduğundan hangi yolun kullanılacağı konusunda seçim hakkı nakliye şirketinin inisiyatifinde bulunur.

UKRAYNA NAKLİYE FİYATLARI

İSTANBUL – ODESSA03.75 USD
İSTANBUL – KİEV00.41 USD
İSTANBUL- LVİV0.425 USD
İSTANBUL – PODİLSKİ00.37 USD

Uluslararası yük taşımacılığında nakliye ücreti ‘’navlun’’ olarak adlandırılmaktadır. Yurt dışına yapılan sevkiyatlarda para birimi olarak döviz cinsleri kullanılmaktadır. Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında taşıma ücreti Euro kullanılırken Asya ve Ortadoğu ülkelerine sevkiyatlarda dolar kullanılmaktadır. Türkiye-Ukrayna arası taşımalarda da para birimi dolar kullanılmaktadır. Ukrayna nakliye ücretleri yılın belli dönemlerinde değişkenlik gösterse de genel itibarı ile yaklaşık olarak belirli seviyede seyretmektedir.

Ukrayna taşıma ücretlerine örnek verecek olursak standart yük kapsamında bulunan bir ürünün İstanbul ilimizden Ukrayna’nın Kiev iline navlun tutarı tüm şartların normal seyrinde olduğu dönemde 2.500 dolar seviyesinde iken, taleplerin çok olup araç sayısının azaldığı dönemlere 3.000 doalr seviyesine kadar yükselebildiği görülmektedir. Standart komple tır taşımacılığında ücretlendirme bu şekilde iken gabari dışı ağır nakliyat, frigo dorse tır nakliyesi ve parsiyel nakliye de durum değişmektedir. Bu tür taşımalarda sabit fiyat kullanılamayıp taşınacak ürünün ebatları ve ağırlıkları ayrı ayrı değerlendirilerek navlun çalışması yapılmaktadır.

Ukrayna parsiyel nakliyesinde navlun hesaplaması taşınacak ürünün ebat ve ağırlığı itibarı ile yapılmakta olup, metreküp olarak ağırlığın geri planda kaldığı yüklerde teklif metreküp olarak veriliyorken, ağırlığın metreküpü geride bıraktığı yüklerde ise tonaj üzerinden hesap yapılarak teklif sunulmaktadır. Navlun hesaplamalarında önem arz eden konuların başında mesafe konusu gelmektedir. Yükleme yapılan noktadan teslimat yapılacak noktaya kadar mevcut olan mesafeye göre oluşturulan navlun ücretleri yükün tonajı değerlendirilerekten değişkenlik gösterdiği durumlar oluşabilmektedir.

TÜRKİYE- UKRAYNA ARASI TIR VARIŞ SÜRELERİ

UKRAYNA NAKLİYE

Nakliye sektörü diğer sektörlerde pek bulunmayan alternatif seçenekleri ile meydanda bulunan bir sektördür. Bir yük grubunun sevk edilmesi gereken şehir yada ülkeye ulaştırılması anlamında bir çok taşıma yöntemi mevcuttur. Bu yöntemleri kara, hava, deniz ve demiryolu şeklinde sıralayabiliriz. İsimlerini sıraladığımız taşıma yöntemleri genel itibarı ile ticaret yaptığımız tüm ülkelerle ilgili olarak kullanılabilmektedir. Birbirinin alternatifi olan bu yöntemler taşınan yüklerin aciliyet durumlarına göre değerlendirilerek talep edilmektedir.

Uluslararası taşımacılıkta transit varış süresinin ne derece önemli olduğu konusu herkesçe malumdur. Ukrayna ile yapılan ticari faaliyetlerde de oldukça önem arz eden varış süresi konusu talep sahipleri tarafından önem sıralamasında ilklerde yer almaktadır. Dolayısı ile taşınmak üzere teslim alınan bir ihracat yükünün Ukrayna’ya varış süresinin olağanın dışına çıkılmayacağı şekilde olmalıdır. Günümüz şart ve imkanları dahilinde ülkemizin herhangi bir noktasından Ukrayna’nın herhangi  bir şehrine standart taşıma aracı ile herek karayolundan gerek denizyolundan ortalama varış süresi 4-5 gündür.

Belirtilen sürenin dışına genelde çıkılmamakta ancak force majör dediğimiz olağanüstü durumlar meydana geldiği zaman gecikmeler yaşanabilmektedir.  Gabari dışı ağır nakliyat yükü yükleyen bir taşıma aracı için varı süresi daha uzun sürelere tekabül etmektedir. Bunun sebebi de yükün normal boyut ve ağırlıkların üzerinde olmasından dolayı karayolu izin belgesi kapsamında taşıma yapıyor olmasından kaynaklı olarak hız limitinin düşük seyretmesi zorunluluğudur.  Netice itibarı ile böyle bir yükün varış süresi normal bir taşıma aracından 3-4 gün daha uzun sürmektedir.

ukrayna nakliye arınak

Diğer sayfada ne var ?