Arınak Global Lojistik Uluslararası ve Yurtiçi Nakliye

rusya nakliye
Rusya Nakliye Hizmetleri

RUSYA NAKLİYE HİZMETLERİ

Rusya nakliye hizmetleri coğrafi yapısı ve iklim şartlarına bağlı olarak topraklarının özellikle tarım ürünlerinin yetiştirilmesine pek elverişli olmaması nedeniyle başta yaş sebze ve meyve türleri olmak üzere bir çok gıda ürününü dışarıdan temin etmekte olan Rusya bu anlamda en fazla ithalat işlemini ülkemizden gerçekleştirmektedir. Türkiye’den Rusya’ya aylık ve yıllık baz da oldukça önemli oranda sevkiyat yapılmakta olduğundan bir çok nakliye şirketi de son derece cazip görünen bu hat üzerinde yoğunlaşma göstermiştir.

Taşımacılık sektöründe uzunca bir süredir faaliyetlerini sürdürmekte olan firmamız da Türkiye – Rusya nakliye lojistik hattında önemli işlere imza atmış, ülkemizde üretim ve dış ticaret yapan bir çok ihracatçı firmanın da tercih etmekte olduğu nadir Rusya nakliye kuruluşları arasında olmayı başarmıştır. Rusya’ya lojistik hizmetlerimiz komple tır, parsiyel nakliye, gabari dışı ağır nakliyat, frigo tır nakliyesi ve konteyner taşıma gibi alanların tamamını kapsayacak şekilde devam etmektedir.

RUSYA’YA TIR KAÇ GÜNDE GİDER

Rusya nakliye hattında çalışan nakliye firmalarından olan Arınak Lojistik son derece aşina olduğu Türkiye Rusya nakliye alanında son derece tecrübelidir. Zaman zaman yaşanan krizlere rağmen taşıma çalışmaları hiç bir zaman kesintiye uğramadan devam eden firmamız Rusya’ya kara ve deniz nakliyesi alanlarında hizmetlerini sürdürmektedir.

rusya nakliye

İhracatın en fazla yapıldığı ülkeler arasında yer alan Rusya ile ticari ilişkilerimiz üst düzey diyebileceğimiz bir seviyede olduğundan çok yoğun talep bulunmaktadır. Firmamız Rusya nakliye taleplerinin tamamına anında beklentilerin tam karşılığı diyebileceğimiz hizmet vermekte, müşteri memnuniyet bildirimleri almanın gururunu taşımaktadır. Ülkemizden ihraç edilen ürünlerin taşınmasından ziyade, Rusya’dan ülkemize ithalatı yapılmakta olan binlerce çeşit ürünün ithalat nakliye çalışmalarını da Arınak olarak başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmekteyiz.

Rusya’ya yapılmakta olan nakliye çalışmalarımızda Gürcistan üzeri güzergahı sık olarak kullanmakta, genellikle Rusya’ya Viladikavkaz sınır kapısından giriş yapmaktayız. İzin verilen taşıma tonaj limiti olan 22 tona kadar ağırlığı bulunan tüm yük gruplarının gümrüklü olarak taşınmasını sağlayan firmamız, tüm işlemleri sigortalı olarak güvenli bir şekilde yapmaktadır.

Rusya karayolu nakliye çalışmalarımızı araç filomuzda bulunan standart tenteli, sal dorse, frigo dorse ve lowbed dorseli tırlarımızla gerçekleştiriyoruz. Ağır nakliyat, soğuk zincir ürün taşımacılığı, açık yük nakliyesi, gabari dışı ağır nakliyat ve konteyner nakliyesi gibi alanlarda olağan çalışmalarımız tüm hızı ile devam etmektedir.

RUSYA PARSİYEL TAŞIMA HİZMETLERİ

Uluslararası taşımacılıkta genel itibarı ile en yoğun şekilde kullanılan yöntem hiç şüphesiz karayolu ile taşma yöntemidir. Karayolu taşımaları genel itibarı ile komple tır dolumu neticesinde yapılıyor olsa da hatırı sayılır oranda talep gören bir diğer taşıma yöntemi ise kargo yükü kapsamında bulunan parsiyel taşıma şeklidir.

Karayolu komple tır taşımacılığı hizmetlerimizin yanı sıra her hafta düzenli olarak parsiyel çıkışlarımızda bulunmaktadır. Parsiyel çıkışlarımızı İstanbul’da bulunan lojistik depolarımızdan çıkış yapmak suretiyle gerçekleştirmekteyiz. Ebat ve ağırlıklarına bakılmaksızın her türlü gümrüklü parsiyel ve kargo yük grubunun nakliyesini yapan firmamız teslimatları Rusya’da adrese teslim değil de gümrük noktalarına teslim etmek kaydı ile yapmaktadır.

Türkiye ile Rusya arasında cereyan eden taşımacılık çalışmalarında bir hayli rağbet gören parsiyel nakliye talepleri özellikle son dönemlere önemli artış gösterdiğinden bir çok Rusya nakliye firması parsiyel nakliye konusuna ayrıca eğilim göstermiştir. Firmamızda bu doğrultuda çalışmalarını tamamlamış olup işbirliği yapmakta olduğu tedarik zincirine bağlı kuruluşlar aracılığı ile Rusya parsiyel nakliye hizmetleri sunmaya başlamıştır.

Rusya’ya parsiyel taşıma çalışmalarında İstanbul ilimiz ön planda bulunmaktadır. Diğer tüm illerimizden iç nakliye ile gönderilen parsiyel yüklerin toplanma merkezi halinde bulunan İstanbul ilimizde bulunan depolardan haftanın belirli günleri yapılan parsiyel tır çıkışları yine İstanbul gümrüklerinde ihracat gümrük işlemlerinin yapılmasının akabinde gerçekleşmektedir. Parsiyel nakliye hizmetlerinde de komple tır nakliyesinde olduğu gibi Gürcistan ve Ukrayna üzeri olmak üzere alternatif güzergahlar kullanılmakta, Rusya teslimatları genellikle Moskova şehrinde gümrük  noktalarına yapılmaktadır.

Rusya’nın başta başkent Moskova olmak üzere doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar tüm bölgelerinde bulunan şehirlerine nakliye seferleri düzenlemekte, seferlerimizde kullandığımız tırlarımız genellikle yüksek modelli olmakla beraber tamamı sigortalı olarak taşıma yapmaktadırlar. Taşıma hizmeti veren tırlarımız Türki Rus ve Gürcistan plakalı araçlardan oluşmakta, talep edilen her türlü işe yetecek miktarda araç organizasyonları yapabilmekteyiz.

İzin verilen taşıma tonajı olan 22 tona kadar bütün yükleri sağlıklı bir şekilde taşıyan Arınak Lojistik, yükün teslim adresine en kısa sürede zamanından önce varabilmesi anlamında en kısa yol olan Gürcistan üzeri karayolu güzergahını kullanmakta, sınır kapılarında bulunan acentelerimizin zamanında ve doğru müdahalelerinden ötürü bekleme yaşamaksızın geçiş sağlamaktayız.

Rusya’dan Türkiye’ye ithal edilmekte olan özellikle birçok ürün ham maddesi ile birlikte sayısız çeşitte ürünün ithalat nakliye hizmetlerini de vermekteyiz. İthalata gelen ürünlerin gümrükleme işlemlerini gerek araç üzerinde supalan yaparak, gerek varış noktalarında gümrük çözerek iki türlü de gerçekleştirebilmekteyiz. İlk defa ithalat yapmakta olan birçok müşterimize gümrükleme hizmetlerinde de yardımcı olabiliyoruz.

RUSYA NAKLİYESİNDE KULLANILAN GÜZERGAHLAR

Karayolu ile yapılan nakliye çalışmalarında varış ülkesine giden alternatif yollar olduğu gibi ülkenin coğrafi yapısı ve konumu itibarı ile alternatifsiz yollarda olabiliyor. Rusya nakliyesi bu anlamda bir hayli geniş ulaşım yollarının olduğu bir alandır. Gürcistan üzeri, Ukrayna üzeri ve Avrupa üzeri olarak adlandırılan üç ayrı güzergah ile karayolu ulaşımı sağlanan Rusya’ya en yoğun kullanılan Gürcistan üzeri güzergah kullanılarak gidilmektedir.

Bir diğer yoğun güzergah olan Ukrayna üzeri yol her ne kadar Gürcistan üzeri yol kadar kullanılmasa da Avrupa üzeri güzergaha oranla çok daha fazla kullanım göstermektedir. Ukrayna üzeri güzergah kullanımında ağırlıklı yöntem roro takviyesi ile karayolu taşıma yöntemidir. İstanbul, Sakarya ve Zonguldak gibi limanlarımızdan haftanın belirli günleri hareket eden roro gemileri ile sefer yapan nakliye araçları Odesa limanından indikten sonra Rusya’da ürünlerin teslim edilmesi gereken şehirlere devamla hareket etmektedir.

Rusya’ya nadiren kullanılan diğer bir yol ise en zor olan yoldur ki bu yol tamamen Avrupa ülkeleri üzerinden geçiş yapmak suretiyle geçekleşmektedir. Taşınan ürün içeriğine bağlı olarak Gürcistan ve Ukrayna üzerinden geçiş problemi bulunması durumunda kullanılan bu güzergah maliyet açısından fark doğurduğu gibi teslimat süresinin de uzamasına sebep olan bir yoldur. Kısacası bu güzergah keyfi değil de zaruri hallerde zorunlu olarak tercih edilmek durumunda kalınan bir yoldur.

RUSYA NAKLİYE FİYATLARI

İstanbul – Moskova 000 15
İstanbul – Petersburğ 000 16
Ankara – Moskova 000 17
İzmir – Moskova 000 18

Yurt dışına karayolu ile yapılan tır sevkiyatlarında asıl olan konuların başında taşıma ücretleri gelmektedir. Üretici veya dış ticaret yapan firmalar yurt dışına sattıkları malın bedeline oranla araştırmaya girdikleri taşıma ücretleri konusunda son derece hassasiyet gözetmektedirler. Taşıma navlununun taşınan ürünün değeri ile orantılı olması konusu göz ardı edilmediğinden nakliye firmalarından alınacak taşıma ücret teklifleri oldukça önem arz etmektedir.

Taşıma ücretleri konusunda yoğun güzergahlardan olan Rusya nakliye hattında faaliyet gösteren ihracatçı firmalar doğallık dışı sürprizlerle karşılaşmamaktadırlar. Hava şartlarına bağlı olarak yılda bir iki defa değişikliğe uğrayan Türkiye-Rusya nakliye fiyatları abartılı olmayacak şekilde fark oluşturmaktadır. Kullanılan güzergah itibarı ile cüzi farkların meydana geldiği nakliye ücretlerinde tek fark yükleme ve teslimat noktası arasında ki mesafelerin değişiyor olmasıdır.

Ülkemizin neredeyse tüm bölgelerinden yapılan yüklemeler dikkate alınarak ortalama rakamlar üzerinden nakliye teklifleri sunulan Rusya hattında aktif Rusya şehirlerine taşıma ücretleri neredeyse yıl boyu aynı düzeyde seyrederken, uzak ve pasif durumda olan şehirler için verilen taşıma teklifleri varış yapılacak şehrin o anki durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

TÜRKİYE-RUSYA ARASI TIR VARIŞ SÜRELERİ

Uluslararası taşımacılıkta önem arz eden konuların bir çoğuna değindiğimiz gibi özellikle yük teslim alan ithalatçı firma için çok önemli bir konuya da temas etmek gerektiğine inanıyoruz. Taşınan ürünün tüketiciye ulaştırılması süreci önemli bir süreç olduğundan varış süresi konusu da göz ardı edilemeyecek düzeydedir.

Rusya nakliye firması
Rusya nakliye firmalarından Arınak

Her ne kadar her türlü ürünün bir an önce varış noktasına ulaştırılması icap ediyor olsa da bazı ürünlerin zorunlu olarak olabilecek en kısa süre içerisinde varış noktalarına ulaştırılması gerekmektedir. Rusya gibi yaş sebze ve meyve gibi gıda ürünlerinin büyük bölümünü yurt dışından temin eden ülkeler için bu tür gıda mamullerinin çok kısa süre içerisinde ulaştırılması çok önemlidir. Malum bu ürünlerin tüketim ömürleri belli bir süreye bağlıdır. Bağlı olunan süre içerisinde ürünün tüketici eline sağlam, bozulma ve deformasyona uğramadan ulaşması gerekir.

Bu tür gıda ürünleri genellikle frigo dorse ısı ayarlı tırlar ile taşınmakta, bu araçlar diğer kuru yük taşıyan standart dorseli araçlara nazaran geçiş üstünlüğüne sahip bulunan araçlardır. Sınır kapılarında sıra beklemeksizin öncelikli olarak geçiş müsaadesi verilen bu araçların örneğin Rusya’nın Moskova şehrine ulaştırılması 5 gün gibi çok kısa süreye tekabül etmektedir.

Kuru yük taşıyan araçlar ise normal prosedürler uygulanarak sınır geçiş sırası bekleyerek hareket ettiklerinden yaklaşık iki gün fark ile teslim noktalarına ulaştırılmaktadır. Türkiye çıkışı Sarp sınır kapısı üzerinden sağlanan tırlar Rusya girişini Gürcistan-Rusya arası sınır kapısını geçerek varış noktalarına ulaşmaktadır.