ROMANYA LOJİSTİK HİZMETLERİ

Avrupa ülkelerinin tamamında olduğu gibi Türkiye-Romanya hattında da ihracat ve ithalata dayalı lojistik hizmetlerimiz hız kesmeden devam etmektedir. Romanya lojistik çalışmaları kapsamında yürüttüğümüz tır organizasyonlarda kullanılan araçlarımız genellikle 1360 standart tenteli tırlardan meydana gelmekte olup yüksek modelli araçlardan oluşmaktadır. Türkiye ile Romanya arasında yapılmakta olan ihracat ithalat ve üçüncü ülke kapsamlı transit içerikli yük gruplarının nakliye işlemlerinde ortaya koyduğumuz performansımız sayesinde ülkemiz genelinde aranan ve tercih edilen lojistik şirketi olma unvanımızı koruyoruz.

Ülkemizde üretim, ihracat ve ithalat faaliyetleri içerisinde bulunan çok sayıda dış ticaret firması ile koordineli olarak yaptığımız nakliye çalışmalarında her türlü taşınabilir ürünün nakliyesi işlemlerini yükün durumuna uygun taşıma araçları ile sevk ve idare ediyoruz. Ülkemiz lojistikçileri ile işbirliği içerisinde bulunmakta olan Romanya nakliye firmaları ile bağlantılı olarak yürütmekte olduğumuz lojistik çalışmalarımızın kapsamı üretim anından tüketici eline ulaşıncaya kadar taşınan ürünün geçtiği tüm evrelerde hakim durumda olacağımız şekilde gelişim göstermektedir.

Üretimi tamamlanmış ticari yük grubunun paketlenme, depolama, sevk ve idare, gümrükleme ve evrak işlemlerinin bütününü kapsayan işleyiş trafiğini kontrol altında tutarak müşterilerine tam destek sunabilecek kabiliyete sahip bulunan firmamız aynı zamanda Romanya’da yurt dışı gümrükleme olarak adlandırdığımız ithalat gümrük işlemlerinin yapılmasına dair çalışmalar içerisinde de yer almaktadır. Yükleme yapılan araçlar her ne kadar Türk plakalı tırlardan oluşuyor olsa da tedarik zinciri bünyesinde bulunan çok sayıda Romanya plakalı taşıma araçları ile de tam teşekküllü lojistik destek hizmetleri sunuyoruz.

ROMANYA PARSİYEL NAKLİYE ÇALIŞMALARIMIZ

Uluslararası arenada yapılmakta olan ticaret kapsamında devam etmekte olan yük taşıma organizasyonları genel itibarı ile komple tır veya konteyner bazında ilerlemektedir. Ancak komple tırı dolduramayacak ebat ve ağırlıkta bulunan parsiyel veya kargo kapsamında bulunan ürünlerin nakliyatı konusu son dönemlerin çözüm bekleyen son derece önemli taşıma yöntemleri arasına girmiş bulunmaktadır. Avrupa’dan Asya’ya neredeyse tüm ülkeler ile ilgili parsiyel gönderi talepleri elbette Romanya için de yeterli miktarda talep görmektedir.

Arınak Lojistik olarak müşterilerinden gelen talepleri doğru ve yerinde değerlendiriyor olmamız doğrultusunda tüm Avrupa ve Asya ülkelerine olduğu gibi Romanya’ya da düzenli parsiyel nakliye hizmetleri sunuyoruz. Ülkemizin tüm bölgelerinden alabildiğimiz parsiyel ve kargo kapsamında bulunan yük gruplarını İstanbul’da bulunan parsiyel depolarına aktarmak ve yine İstanbul gümrüklerinde ihracat gümrükleme işlemlerinin yapılmasını müteakip çıkışlarının yapılması ile Romanya’nın tüm şehirlerinde adres veya gümrük noktası teslimi olacak şekilde ulaştırılmaktadır.

Uzak mesafede bulunan ülkelere haftanın bir veya iki günü parsiyel çıkışları yapılıyorken Romanya gibi kısa mesafede bulunan ülkeler ile ilgili parsiyel tır çıkışları neredeyse haftanın her günü olacak şekilde gerçekleştirilmektedir. Parsiyel taşımacılıkta gönderici ve alıcı firmanın üzerinde durduğu en önemli konuların başında taşınacak ürünün bulunduğu adresten alınarak Romanya’da teslimatın yapılacağı adrese kapı teslimi olarak ulaştırılması konuları gelmektedir. Firmamız müşterilerinin bu tür beklentilerine yerinde karşılık verebilmek adına aynen talep edildiği şekli ile adresten adrese parsiyel nakliye hizmeti sunmaktadır. Romanya’dan ithalat parsiyel yük taşımalarında da aynı şekilde hizmet sunan firmamız ülkemiz üzerinden transit geçişli üçüncü ülke parsiyel yük taşıma organizasyonlarını da aktarmalı veya direkt servis hizmeti şeklinde sunmaktadır.

arinak global lojistik

ROMANYA NAKLİYE ÇÖZÜMLERİ

ROMANYA NAKLİYE ÇALIŞMALARINDA KULLANILAN GÜZERGAHLAR

Uluslararası nakliye de sevkiyat yapılan iki ülke arasında önem arz eden hususların başında izlenen yol haritası ve güzergah seçimi gelmektedir. Türkiye ile Romanya arası mesafe her ne kadar kısa olsa da özellikle raf ömrü süresi bulunan ürünlerin belirlenen süre zarfında varış noktasına ulaştırılması açısından gidilen yol ve güzergahın doğru seçilmesi oldukça önemlidir. Türkiye’den Romanya’ya yapılan sevkiyatlar ağırlıklı olarak karayolu ile sağlanıyor olduğundan alternatif güzergah seçimi pek mümkün olmamaktadır. Zira iki ülke arasında ki bağlantı ülkesi Bulgaristan olup Türkiye çıkışı Hamzabeyli ve Kapıkule sınır kapıları üzerinden gerçekleşmektedir.

Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapıları ülkemizin tüm Avrupa’ya açılan kapıları olduğundan genellikle aşırı yoğunluğa bağlı beklemelerin de oluştuğu kapılarımızdır. Romanya sevkiyatlarında kullandığımız bu kapılar zaman zaman gidiş-geliş olarak çift yönlü olarak yoğunluğa maruz kalmakta olduğundan tır seferlerinde aksamalara yol açmakta, dolayısı ile yük ve ürün teslimatlarında da gecikmeler meydana gelmektedir. Romanya nakliyesinde kullanmakta olduğumuz güzergahlar bu iki kapı üzerinden yapılan geçişleri kapsayan yol haritalarıdır.

Geçiş yapacak taşıma aracının sınır kapısına ulaşmadan önce hangisinin yoğun hangisinin sakin olduğu bilgisi alınarak araç en müsait olan sınır kapısına yönlendirilerek zayi olacak zaman diliminin en aza, minimum seviyeye indirgenmesi sağlanmaktadır. Romanya nakliye çalışmaları yapan taşıma araçlarımız sevkiyat esnasında gereken tüm evraklara sahip bulunduğundan geçiş sırasının gelmesinden sonra sınır kontrol noktalarında beklemeye takılmaksızın yola devam etmektedir .Araçlarımız sınır kapılarının Türkiye sahasında nasıl bir muamele görüyorsa Bulgaristan sahalarında da aynı muameleye tabi tutularak olabilecek en kısa süre içerisinde Romanya’da teslimat yapılması gereken adreslere ulaşım sağlamaktadır.

ROMANYA NAKLİYE ÜCRETLERİ

Yurt dışına yapılan sevkiyatlarda önem arz eden bir çok konu olsa da gönderici ve alıcı firmalar açısından öncelikli önem arz eden konuların başında hiç şüphesiz nakliye navlun ücretleri konusu gelmektedir. Türkiye-Romanya lojistik hattında da ısrarla üzerine düşülen konu navlun konusu olup ihracatçı firmalar lojistik firması arayışlarında hizmet kalitesi sunmanın yanında uygun taşıma fiyatları ile teklif sunan lojistik şirketlerini tercih etmektedirler.

Romanya nakliye ücretleri yükleme yapılan şehir ile teslimatın yapılacağı şehir arasında ki mesafe baz alınarak oluşturulmaktadır. Örnek verecek olursak İstanbul ilimizden yüklene bir yükün Romanya’nın başkenti Bükreş’e ulaştırılması ile ilgili rakam 1.3 EUR seviyesinde iken Bükreş’e mesafesi bulunan Targu Mureş iline taşıma fiyatı 1.5 EUR seviyelerine çıkmaktadır.

Komple tır taşımalarında yükleme ve teslimatın yapılacağı şehir ile arasında ki mesafe itibarı ile genellikle yaklaşık sabit fiyat uygulanıyorken parsiyel veya kargo kapsamında buluna grupaj yük gruplarının fiyatlandırılması yükün ebat ve ağırlıkları itibarı ile değişkenlik göstermektedir. Grupaj taşıma fiyatlandırması genellikle metreküp olarak yapıldığı gibi ağırlığı ebata oranla fazla olan yük gruplarının fiyatlandırması tonaj üzerinden yapılmaktadır.

TÜRKİYE-ROMANYA ARASI TIR VARIŞ TRANSİT SÜRELERİ

Uluslararası taşımacılıkta yüklenen bir yükün teslim noktasına ulaştırılması ile ilgili sarf edilecek sürenin beklentilerin üzerinde bulunmaması gerekmektedir. Kuru yük taşıması esnasında ortaya çıkan farklı nedenlerden dolayı yaşanan geç teslimatlar taraflar arasında genel itibarı ile sorun teşkil etmez ise de raf ömrü olan veya aciliyeti bulunan ürünlerin nakliyesi esnasında oldukça titizlikle hareket edilmeli ve belirlenen olağan varış ve teslimat süresinin üzerine çıkılmaması gerekmektedir.

Türkiye’nin tüm bölgelerinden Romanya’nın farklı bölgelerine yapılan sevkiyatlarda force majör durumlar haricinde olağan varış süresi ortalama 3 gündür. Taşıma şirketleri müşterilerinin de farkında olduğu bu sürenin üzerine çıkmamak adına gerek araç bakımlarını gerekse şoför telkinlerini gerektiği şekilde yerine getirerek taşınmakta olan ürünün olağan varış süresi içerinde teslim noktasına ulaştırılmasını sağlamaktadır.

Romanya’ya yapılan ihracat çalışmalarında belirtilen 3 günlük varış süresi Romanya’dan Türkiye’ye
yapılan ithalat çalışmalarında da aynı şekildedir. Ancak Romanya’dan Türkiye üzeri transit geçişli
olarak Irak, Suriye, İran, Gürcistan ve Azerbaycan gibi ülkelere yapılan sevkiyatlarda varış süreleri
değişkenlik göstermekte olup ortalama bir hafta ile 10 gün arası bir zaman dilimine ihtiyaç
duyulmaktadır.

Arınak Global Lojistik Logo

One Response

  1. Merhaba 1987 ZONGULDAk eregli doğumlu 2008 yılında bu yana 14 yıllık şehirlerarasında agir vasita tır şoförüyüm D. CE ehliyette src 3 4 p.teknik dijital ehliyet belgeleri sahibim yurtdışı cikmak istiyorum tecrübe yok akılı ve mantıklı oldugum icin kisa zamanada tecrübe sahibi olurum iletişim.05426738487

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.