Ülkemizin batısında yer alıp Avrupa kıtasının doğu ülkeleri arasında kalan ve aynı zamanda bir Balkan ülkesi olan Makedonya ile ticaretimizin geçmişi oldukça geriye uzanmaktadır. Kadim geçmişimiz ticaret birlikteliği dışında ayrıca dostluk birlikteliği de barındırıyor olması hasebiyle Makedonya ile ilişkilerimiz hiç sekteye uğramadan devam etmektedir.

İki ülke arasında ki ticaret yollarının sürekli işliyor olması ihracat ve ithalat çalışmalarının da düzenli olarak seyretmesini sağlıyor. Makedonya’ya yapılmakta olan nakliye seferleri ağırlıklı olarak Yunanistan üzeri güzergah kullanılarak gerçekleşmekte iken sınır kapısı olarak İpsala sınır kapısı kullanılmaktadır. Kısmen Bulgaristan üzeri güzergahında kullanılması durumlarında Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarımız geçişler için uygun pozisyonda yer almaktadır.

Üretici ve ihracatçı firmalarımızın Makedon iş adamları ile koordineli çalışmaları neticesinde yapılan ikili anlaşmalara bağlı olarak ticari içerikli her türlü ürünün taşıma işlemleri genel itibarı ile tırlar ile yapılmaktadır.

Genellikle komple tır anlamında yapılan Makedonya taşımacılığında parsiyel nakliye talep ve bu taleplere bağlı hizmetlerde düzenli olarak sağlanıyor. haftanın belirli günlerinde İstanbul’da bulunan depolardan çıkışların sağlandığı Makedonya nakliyesinde nihai hedef olan adrese teslim sistemi son dönemlerde oldukça ilerleme kat etmiş, yapılan parsiyel nakliye yüklerinin tamamı Makedonya’da alıcı firma adresine teslim edilecek şekilde organize edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.