Ülkemiz de yavru vatan olarak adlandırılan, Akdeniz’de ada olarak coğrafi yapıya sahip bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti temel ihtiyaç maddelerinden tekstil ürünlerine, gıda maddelerinden sanayi ürünlerine kadar çok sayıda ürün grubunun büyük bir bölümünü ülkemizden temin ve tedarik etmektedir.

Ülkemizden Kuzey Kıbrıs’a gönderilmekte olan ürünler ağırlıklı olarak tır ve kamyon tarzı taşıma araçları ile sağlanmakta olup sevkiyatlar Mersin limanları üzerinden roro gemileri ile gerçekleşmektedir. Diğer ülkelere yapılan sevkiyatlarda olduğu gibi Kıbrıs’a yapılan sevkiyatlarda yurt dışına ihracat kapsamında değerlendirilmekte ve buna göre işlem görmektedir.

Kuzey Kıbrıs’a ağırlıklı taşıma yöntemi komple tır taşımacılığı şeklinde olsa da kargo veya parsiyel yük kapsamında olan ürün taşımacılığı da önemli oranda talep görmektedir. Kıbrıs parsiyel nakliye çalışmalarımız İstanbul ve Mersin illerimiz de bulunan depolar aracılığı ile taşıma araçlarına aktarılan ürünlerin gümrüklenmesinin ardından sevkiyata hazır hale gelecek şekilde devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.