Uluslararası karayolu tır nakliyesi çalışmalarımız kapsamında yoğunluk içerisinde çalışmalar yaptığımız ülkelerin başında sınır komşularımızdan olan İran gelmektedir. Türk ve İran plakalı taşıma araçları ile gerçekleştirilen Türkiye-İran arası ihracat ve ithalat yük gruplarının nakliyesi komple tır taşımacılığı ve parsiyel nakliye şeklinde ilerlemektedir.

Komple tır nakliye çalışmalarında Türkiye adreslerinden İran adreslerine kapıdan kapıya servis hizmeti sunulabiliyorken grupaj, parsiyel ve kargo yükü kapsamında bulunan ticari eşyaların taşınması işlemleri İstanbul ilimizde bulunan parsiyel depolarına toplanmak kaydı ile taşınmakta olup İran teslimatları gümrük noktalarında bulunan  depolara yapılmaktadır. İran parsiyel nakliye çalışmalarında ağırlıklı olarak İran plakalı tırların kullanılıyor olmasının başlıca sebepleri arasında navlunların oldukça makul olması ve sınır geçişlerinde beklemelere takılma durumlarının bulunmamasıdır.

Türkiye’den İran’a komple ve parsiyel taşımacılığın yanı sıra gabari dışı ağır nakliyat, frigo tır nakliyesi ve konteyner nakliyesi gibi taleplerinde azımsanmayacak boyutlarda olması tüm lojistik şirketlerinin bu tür taşımaları yapmak üzere araç organizasyonları da bulunmaktadır. İran’a ihracat kapsamında bulunan  yük grupları genel itibarı ile İran plakalı tırlar ile taşınıyorken yurt dışından gelip ülkemiz üzerinden İran’a gitmesi gereken transit kapsamlı yük gruplarının taşınması işlemleri Türk plakalı tırlar ile gerçekleştirilmektedir.